İşletmenizi Büyütmeye ve Marka olmaya hazır mısınız?

O zaman hadi başlayalım

Merhaba ben Burak Keser. Yaklaşık 1.5 yıldır aktif olarak işletmelerin Facebook ve Instagram reklamlarını yöneterek internetten satışlarını arttırıyorum ve bunu yaparken, kendimde e-ticaret yapıyorum. Kendim için sahada uyguladığım işe yarayan bütün taktikleri danışmanlık verdiğim işletmelere de uyguluyorum.  Sizde işletmenizi biran önce sosyal medyaya taşımak ve işletmenizin internetten satışlarını arttırmak istiyorsanız aşağıda bıraktığım randevu al butonuna tıklayarak karşınıza çıkan formunu doldurun. Size en yakın zamanda dönüş yapıp yarım saat ücretsiz telefon görüşmesi(daha detaylı) yapalım. Unutmayın değişen dünyada hiçbir şey sabit kalmıyor buna rakiplerinizde dahil.

Neden Benden Danışmanlık Almalısınız ?

Türkiyede Reklam Ajansıyız diye bir çok şirket, firmalara reklam danışmalığı vermektedir. Fakat bunca yıl edindiğim tecrübeye göre; Piyasadaki reklam ajanslarının %90 nı bu işi bilmeden yapıyor. Facebook pixel nedir bilmiyor, Facebook ve Instagram algoritması nedir nasıl işler hiç bir fikirleri yok. Reklam tıklama başına maliyeti sorduğunuzda biz o kadar dikkat etmiyoruz diyorlar, sadece reklam vermeyi kendilerine görev bilmişler, danışmanlık verdiği firmanın satışları ne durumda, kar da mı zarar da mı umurlarında değil. Yani anlalayacağınız firmaların danışmanlık için verdikleri paralar boşa gidiyor. 

Neden İşletmenizi şimdi Sosyal Medyaya taşımalısınız ?

Son zamanlarda yaşanan Covid 19 virüs salgınından sonra aslında dünyada bir çok şeyin değişeceği, yeni bir dünya düzeninin oluşacağının sinyallerini aldık. Bu değişimden en çok nasibini alacak alan, insanların alışveriş yapma alışkanlığı olacak. En basitinden şöyle düşünün; Bu virüs salgınında klasik yöntemlerle satış yapan işletmelerin çoğu büyük bir bunalım yaşadı. Kiralar ertelensin, vergiler ertelensin, beyanname vermeyelim hatta bir çok firma kapandı. Ben size şöyle bir bilgi vereyim. Bu süreçte sadece klasik satış yöntemi dışında internetten satış yapan bir çok firma cirolarını 3'e , 4'e katladı. Ve bunu duyan bir çok işletme hemen bir adım atıp kendi işletmerini dijital ortama taşımaya başladılar. Bunu şuradan çok net bir şekilde anlayabilirsiniz. Eskiden Trendyol, N11 gibi platformlarda satış yapan firma bulmak zorken şu anda buradalarda satış yapmayan firma bulmak zor hale geldi. 

Şunu unutmayın; Bu iş kesinlikle ertelemeye gelmez çünkü rakipleriniz yerinde durmuyor şuan ki pazardan paylarını almak için mücadele ediyor. Eğer ki bu adımı şimdi atmayıp 5 yıl sonra atarsanız çok geç kalmış olabilirsiniz.  

KORKMAYIN, DENEYİN 

İşletmenizi dijital ortama taşımak istiyorsunuz fakat nereden başlayacağınızı tam olarak bilmediğiniziden, içinizde bir korku oluşuyor olabilir. Size korkmayın gibi klasik bir cümle kurmayacağım fakat işletme olarak hayattan edindiğim bir tecrübeden bahsetmek istiyorum. 

E ticarete ilk başladığım yıllarda, bu işi başaramayacağım korkusu vardı sebebi ise reklama websitelerine harcadığım bu paraların boşa gideceği düşüncesiydi. Çünkü bu işe başlarken gerçekten kıt kaynaklarla başlamıştım. Evet şunu itiraf ediyorum ilk başladığımda para kaybettim fakat bunun yerine çok büyük tecrübeler kazandım. Sevdiğim bir söz vardır; Kervan Yolda düzülür diye. Ben eğer bu işe ilk başlarken bu korkularımı dinleseydim sunanda muhtemelen aynı korkuları yaşamaya devam edecektim ve sağladığım kazançları sağlayamayacaktım hayatımada hiç bir şey değişmeyecekti.

Eğer sizdede böyle bir korku var ise şöyle düşünmenizi istiyorum. 

1)Şimdi başlamazsam denemezsem ne değişecek ?

2)Normal bir işletme açarken yapılan giderleri düşünün ? Bir işletme açtığınızda stopaj, kira, sigortalı çalışan ve dükkanın tadilat masrafı. Toplam ne kadar harcama yapacaksınız ? Her şeyi geçtim diyelim ki bu masrafları yaptınız birde işletmenin kara geçmesi için 6 ay bekleyeceksiniz. Bu kadar olumsuzluklarla mücadele etme gücünüz varken neden hala yeni bir sisteme geçmek için korku yaşıyorsunuz ? :)

YOL DOĞRU, YANLIŞ YERDEN BAŞLAMIŞ OLABİLİRSİNİZ

Daha önce reklam danışmanlığı alan firmalar veya kendi reklamlarını kendisi veren işletme sahipleriyle yaptığım görüşmelerde ortak kanı şu ; Biz daha önce bu iş için çok para harcadık fakat istediğimiz sonuçları elde edemedik. İnternetten satış olayı hayali gerçek bir şey değil gibi yanlış bir düşünceye kapılmaları. 

Size şunu söyleyeyim; Bu durumu daha önce yaşadıysanız böyle düşünmeniz gayet normal fakat doğru değil. Çünkü yeni bir çağda yaşıyoruz çağımızın ismi dijital çağ. Şu an türkiyede sosyal medya kullanıcı sayısı 52 milyon kişi. Yıl 2016 da Türkiyedeki e ticaret payı %1.7 den %3.5 seviyelerine çıktı. Buradan bu düşüncenizin yanlış olduğunu çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Yani birileri internetten satış yapmış ki bu oran bu kadar artmış. Yol doğru, fakat yönteminiz yanlış olabilir. Bu çalıştığınız danışmanlık firması olabilir yada yetersiz bilgi ile reklam vermiş olabilirsiniz. 

NOT FACEBOOK:  This site is not a part of the Facebook website or Facebook Inc. Additionally, This site is NOT endorsed by Facebook in any way. FACEBOOK is a trademark of FACEBOOK, Inc.